sekretariat@zspkotla.pl
tel.76 83 18 382

W dniu 27 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja z naturalnymi żywymi gadami.

Uczniowie klas 4 – 8 i III gimnazjum mieli okazję zobaczyć egzotyczne gatunki węży np. pytona tęczowego, pytona tygrysiego, pytona tygrysiego albinosa i boa dusiciela. Należą one do  zwierząt zmiennocieplnych, czyli ich temperatura ciała  zależy od temperatury otoczenia. Przywiezione więc zostaływ specjalnych koszach wiklinowych wyposażonych w styropian przez przedstawicieli Agencji Klaps Art  z Krakowa. 

Podczas zajęć przedstawiona została systematyka gadów i ich podział, scharakteryzowano środowisko, w którym żyją, a także ich biologię, sposób rozmnażania, żywienia i hodowli. Uczniowie zostali także zapoznani z gatunkami żyjącymi w Polsce.

Każdy mógł dotknąć węża i sprawdzić jaka jest jego skóra i temperatura. Uczniowie usłyszeli m.in. jak można odróżnić samicę od samca oraz zobaczyć jak wygląda wężowa wylinka.

Lekcja była bardzo ciekawym doświadczeniem, a zdobyte w ten sposób wiadomości bardzo wzbogacą wiedzę uczniów.